Hayatımda gıpta ile izlediğim insanlardan biridir Tuğba. Enerjisine ve azmine gerçekten hayranım. Kızı Mina’nın doğumuyla başlayan annelik yolculuğunu “Dinamik Anne” adıyla sosyal medyada paylaşıyor ve eminim çoğu anneye, kadına bu yönüyle ilham kaynağı oluyor.

Geçtiğimiz aylarda pembe yanaklı Ela’yı da kattı bu yolculuğa. İki çocuk sahibi olmak kolay değil, kendimden biliyorum; ama Tuğba bana mısın demedi. Geçen gün Baby Muu Atölye’ye dünya güzeli iki kızı Mina ve Ela’yı aldı geldi, sohbet ettik, anları fotoğrafladık, güldük, eğlendik. İşte o günden kalanlar…

 

tb-2

 

MASALLARLA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR DEĞİŞTİRECEK DÜNYAYI.

Masalla büyüyen çocuklar değiştirecek dünyayı derim hep. Masal iyileştirir, masal zenginleştirir. Masal yeni kapılar açar ufkumuzda. Mina, masal dinleyerek büyüdü, Ela da onu takip edecek belli ki.

alkaya

Kendinden bahseder misin? Kimdir Yasemin Alkaya?

İst. Ün. Sanat Tarihi mezunuyum. Bir kızım ve bir oğlum var. Kendimi bildim bileli bir şeyler tasarlamaya, yazmaya, çizmeye hevesli bir insandım. Kızım doğduktan bir süre sonra dergi editörlüğünü bıraktım. Oğlumun doğumuyla birlikte de Baby Muu’yu kurdum.

Biz masalları yalnızca dinlemedik geçtiğimiz gün, yaşadık da. Kırmızı başlıklı kız olduk, yetmedi su altı dünyasında düşler kurduk, o da yetmedi prenses miyiz diye anlamak için altına bezelye tanesi gizlenmiş yatağa yatarmış gibi yaptık. Harika bir yer keşfettik. Bebekler için harika tasarımlar yapan, masalları yaşatan bir yer burası. Baby Muu markasının kurucusu Yasemin Alkaya, kendi hayal dünyasının izlerini taşıyan tasarımlarını üretip sergilediği atölyesine bizi konuk etti. Ve sizler için bu keyifli söyleşi çıktı ortaya.

Baby Muu nasıl ortaya çıktı?

Yaklaşık beş yıl önce yakın bir arkadaşımın doğacak bebeğine farklı bir doğum hediyesi arayışıyla başladı her şey. İki doğum deneyimi yaşamış bir anne olarak kendimden yola çıktım. Bana ne hediye etselerdi mutlu olurdum, diye düşünmeye başladım. Bu öyle bir hediye olmalıydı ki hem anne ve bebeğin işine yaramalı, hem de bir çiçek kadar görkemli olmalıydı. Bir Amerikan dizisinde görmüştüm bez pastayı. Önce kendim yapmayı düşünmedim açıkçası. Bir yerden sipariş ederim, diyordum. Araştırınca Ankara’da bir internet sitesi dışında hiçbir şey çıkmadı karşıma. İş başa düştü deyip, kafamda bir banyo konsepti belirledim. Banyo kitabından oyuncağına, kurulama örtüsünden şampuanına gerekli gördüğüm ürünleri aldım. Çok beğenilen bu ilk pastadan sonra bu kez başka bir arkadaşım benim için de bir tane yapar mısın, şirkette doğum yapan bir arkadaşıma götüreceğim, dedi. Giderek siparişler birbiri ardına gelmeye başladı. Şu anda Baby Muu Kadıköy’de faaliyetine devam eden; e-ticaret sitesi http://www.babymuu.com ile çevrimiçi alışveriş imkanı da sunan kurumsal bir firma durumunda. Sevgili ortağım Cihat Çelik Başar’la yolumuza büyüyerek devam etmeyi planlıyoruz. 

msl.jpg

Hala pek çok kişinin bilmediği bir hediye biçimi bebek bezi pastası. Nedir bez pasta?

İngiliz bir kadın keşfetmiş bez pastayı. Üstelik 80’lerin başında. Dünyada özellikle Amerika’da yayılmış önce. Yaklaşık 5-6 yıl önce de ülkemizde uygulamaları başladı. Çok kullanışlı bir hediye. Yeni doğan bir bebeğin en büyük ihtiyacı bebek bezi mantığından yola çıkılarak tasarlanan, bebek bezlerini paketinden çıkarılıp, tek tek pasta şeklinde dizilmesi ve isteğe bağlı olarak bebek ürünleri ya da sadece kurdele gibi süsleme malzemeleriyle süslenmesiyle oluşan keyifli ve kullanışlı bir hediye biçimi. En güzel tarafı da çiçek kadar güzel görünmesi ve çiçeklerin aksine hastane odasına kabul edilmesi 🙂

Sadece bez pastalar mı tasarlanıyor Baby Muu’da?

Baby Muu’da müşterilerimize bez pasta dışında farklı doğum hediyesi alternatifleri de sunuyoruz. Bunun dışında battaniyeler, yastıklar, uyku arkadaşları, dönenceler, puset ve bakım çantaları gibi bebeğin günlük hayatında kullanabileceği farklı ürünler de mevcut.

masal2.jpgÜrünlerin tasarımlarında ilham kaynakların neler?

Tasarım inanılmaz geniş bir kavram. Bebeğin dünyası da öyle. İkisi birleşince ortaya zevkle uygulanan işler çıkıyor. Ancak Türkiye’de bebekler için yapılan ürünlerde pembe ve mavinin egemenliği söz konusu. Oysa doğada onlarca renk, yüzlerce renk tonu var. Sıra dışı renkler kullanarak insanı mutlu eden bir görüntü yakalamaya çalışıyorum. Baby Muu’da tasarlanan günlük kullanıma yönelik diğer bebek ürünlerinde de renk ve biçimlerde doğayı referans alan tasarımlar yapmaya özen gösteriyorum. Bu noktada başarılı bir tasarımın aynı zamanda işlevsel olması gerektiği gerçeğini de hesaba katmak gerek. Özellikle de söz konusu bir bebek ürünü ise.

Kadıköy’deki atölyeniz gerçekten çok sıcak bir mekan. Tıpkı bir ev sıcaklığında.

bmÇok teşekkürler. Biz de çok seviyoruz. Kadıköy’ü de çok seviyorum. Zaten kendim de Moda’da oturuyorum. Çekim için sizi ağırlamak da büyük bir keyifti bizler için 🙂

Hazır sen konusunu açmışken ziyaretimizden de bahsedelim istersen okuyucularımıza. Geçen gün atölyenizde sürreal bir fotoğraf deneyimi yaşadık…

Baby Muu’dan önce bebek dergilerinde editörlük yapıyordum. Mina ve Ela ile yaptığımız çekimi gerçekleştiren, çok sevdiğim arkadaşım Eda Aydın’la o yıllardan gelen bir dostluğumuz var. Birlikte pek çok prodüksiyon çekimi yaptık. Yani çocukla çekim konusunda ikimiz de deneyimliyiz. Şimdi Baby Muu bünyesinde yine birlikte çalışıyoruz. Sizinle gerçekleştirdiğimiz çekim tarzını ilk olarak çocuklarım üzerinde denemiştim. Evde kendi kendimize eğlenmeye çalışıyorduk. Bu tür fotoğraf çekiminde amaç yere serilen kumaşlarla gerçeküstü mekanlar yaratıp, kişiyi mekanın elverdiği açıyı da hesaplayarak, bu gerçeküstü ortamın içindeymiş gibi göstermek. Çok eğlenceli bir tarz. En güzel tarafı da sınırsızlığı. İsterseniz denizin altına dalabilir, isterseniz gökyüzünde uçabilirsiniz.

Peki bu çekim konseptini talep gelirse uygulamayı düşünüyor musunuz Baby Muu olarak?

Baby Muu ekibi olarak eğlenmeyi çok seviyoruz. Talep gelirse elbette farklı dekorlar tasarlayıp yine gerçeküstü mekanlar yaratmayı isteriz.

*  Anne Bebek Dergisi 07/2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır.